Sprawdź swojego kontrahenta - ustawa STIR
13 stycznia tego roku w życie weszła ustawa mająca za zadanie walczyć z wykorzystywaniem sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. W BIP MF udostępniono wyszukiwarkę, przy pomocy której, możemy sprawdzić niezarejestrowane, wykreślone i przywrócone do rejestru VAT podmioty.
Cel ustawy STIR
Nadrzędnym celem ustawy jest ograniczenie luki w podatku VAT, która jest spowodowana wyłudzeniami skarbowymi. Wyłudzeń dokonują w dużej mierze zorganizowane grupy przestępcze poprzez generowanie sztucznych transakcji, czyli tzw. transakcji karuzelowych. W efekcie następuje wyłudzenie podatku w postaci niezależnego zwrotu VAT. Doprowadza to do ogromnych strat Skarbu Państwa.
Analiza i przekaz informacji
Ustawa STIR przewiduje również uruchomienie systemu analizy oraz przekazywania informacji. Wszystko to, by zapobiec wyłudzeniom skarbowym. Na podstawie informacji dotyczących rachunków podmiotów kwalifikowanych, ich transakcji, system informatyczny dokona analizy ryzyka wyłudzenia skarbowego. Informacje będą przesyłane automatycznie za pośrednictwem izby rozliczeniowej.
Skutki ustawy STIR
Dzięki wspomnianym wcześniej nowoczesnym narzędziom do analizy, możliwa jest niezwykle szybka reakcja organów KAS. Rachunek podmiotu kwalifikowanego zostanie zablokowany, co zapobiegnie transferom środków pochodzących z wyłudzeń. Blokada trwa przez 72. godziny z możliwością przedłużenia o 3 miesiące. Należy dodać, że powyższe skutki nie dotyczą rachunków bankowych osób fizycznych, które służą do ich prywatnych rozliczeń. Analiza ma za zadanie również chronić uczciwych przedsiębiorców i zminimalizować ryzyko niechcianych konsekwencji.
Efekt, który ma przynieść ustawa STIR, to przede wszystkim ograniczenie wyłudzeń skarbowych. Istotna jest także poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej, za co ma odpowiadać przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku.